Papalık ve Vatikan

4421 İzleme


Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dinler Tarihi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Faruk Harman bu seminerde; Papalık tarihinin süreci, Batı Roma?nın yıkılışıyla birlikte Papa ve kilisenin devlet haline gelerek güçlenmesi, Papa`nın dünya siyasetindeki etkisi ve otoritesi hakkında ve Katolik kilisesine göre Hz. İsa`nın yeryüzündeki temsilcisi olduğuna inanılan Papa`nın istifasına dair değerlendirmelerde bulunacaktır.


1950 yılında Bilecik Söğüt'te doğdu. 1968'de İstanbul İmam-Hatip Okulu'nu, 1969'da Pertevniyal Lisesi'ni bitirdi. 1972 yılında İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü'nden, 1973'te İÜ Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun oldu. Memuriyete 1974 yılında İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü'nde kütüphane memuru olarak başladı. Marmara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi'nde Yüksek İslâm Enstitüsüne 1977 yılında asistan olarak atandı. 1983 yılında MÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde Dinler Tarihi Açısından Şehristânî ve el-Milel ve'n-Nihaladlı çalışmasıyla doktor oldu. 1988'de doçent, 1994'te profesör ünvanını aldı. 2005 yılında Paris Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşavirliği görevine naklen atandı. 2009 yılında Fakülte'deki görevine geri döndü.

Marmara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi'nde ve Yakın Doğu Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi'nde öğretim üyeliği görevini yürütmektedir.

Prof. Dr. Ömer Faruk Harman DİĞER VİDEOLARI