Prof. Dr. Kemal Sandıkçı - Hadis Sohbetleri İSVA 4

4811 İzleme


Hadis Sohbetleri İSVA 4-Prof. Dr. Kemal Sandıkçı – 68.20dk.Prof. Dr. Kemal Sandıkçının İstanbul Sultanahmet Vakfında sunduğu “Hadis Sohbetleri” programının dördüncü oturumunda “Hadislerin Aktarılması” üst başlığı ile aşağıdaki konu başlıkları değerlendirilmiştir.


  • Hadis yorumlamak ve hadisleri doğru bir şekilde aktarmak için Peygamber efendimizin zamanından bu yana izlenilen yollar,

  • Peygamber efendimizin hadisleri aktarması ve bazı hadislere özellikle özen gösterilmesini ümmetinden istemesi,

  • Peygamber efendimizin hayatından önemli hatırlatmalar.   


1944 yılında Rize'nin Ardeşen ilçesinde dünyaya geldi. 1966 yılında İstanbul İmam-Hatip Okulunu, 1970 yılında da İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü'nü bitirdi. 1977 yılında Samsun Yüksek İslam Enstitüsü'nde Hadis Anabilim Dalı Asistanı oldu. Atatürk Üniversitesi İslami İlimler Fakültesinde Yüksek lisansını, doktorasını ise Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet S. Hatipoğlu yönetiminde tamamladı. 1983 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde Yrd. Doç. , 1987 yılında Doçent, 1993 yılında da Profesör oldu. Karadeniz Teknik Üniversitesi Rize İlahiyat Fakültesi'ne ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ne kurucu Dekan olarak atandı. 2012 yılına kadar dekanlık görevini sürdüren Kemal Sandıkçı bu tarihte emekli oldu. Evli ve 7 çocuk babasıdır.


Prof. Dr. Kemal Sandıkçı DİĞER VİDEOLARI