Sinema Ne/resi, Film Nereye Düşer 1

4149 İzleme

Sinema seminerlerinden ikincisi, Yusuf KAPLAN ile ?Sinema Ne/resi,Film Nereye Düşer? başlığı altında yapıldı. Seminerde, doğu-batı ekseni üzerinden oluşturulmuş düşünce ve sanat hayatı, yazar Yusuf KAPLAN tarafından medeniyet zaviyesi ile değerlendirildi. Yusuf KAPLAN?ın teorik ve pratikten verdiği örnekler ile, ?Sinema Ne/resi, Film nereye düşer? sorusunu çağımız modern düşüncesi ve medeniyet tasavvuru içinde, film alt-üst okumaları prensiplerini de içine alarak sorgulayan kaplan, iki bölümden oluşan seminerde form ve normların yanlış yorumlandığına da dikkat çekti.

1964 yılında Şarkışla'da doğdu.

İlk, orta ve lise öğrenimini Kayseri'de tamamladı. 1986 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Sahne ve Görüntü Sanatları Bölümü, Sinema-TV Ana Sanat Dalından mezun oldu. Üniversite öğreniminden sonra İngiltere'ye gitti. 1989 yılında M.E.B.'dan İngiltere'de "master+doktara" yapmak üzere burs kazandı.

1991 yılında East Angila Üniversitesi'nde "Story-Telling and Myth-Making Medium: Television" adlı master tezi hazırladı. 1992 yılının Nisan ayında Londra'da Londra Üniversitesi ve Middlesex Polytechnic'te Dr.Roy Armes'ın danışmanlığında doktara yaptı.

İlim ve Sanat, Yedi İklim, Kayıtlar, Kitap Dergisi, Girişim, İslam, Kadın ve Aile gibi dergilerle Zaman ve Milli Gazete gibi günlük gazetelerde çeşitli yazı, röportaj ve çevirileri yayımlandı.

Michel Foucault, Baudrillard, Milan Kundera, Umberto Eco ve John Berger gibi yazar ve düşünürlerden çeşitli çeviriler yaptı. Bir süre Yeni Şafak gazetesinin Genel Yayın Yönetmenliği'ni üstlendi. Ardından 3 yılUmran Dergisi'ni yönetti. Halen Bilgi Üniversitesi'nde öğretim üyeliği yapmakta ve Yeni Şafak Gazetesi'nde yazmakta. 25 Şubat 2006'ya kadar TV5 Genel yayın Koordinatörlüğü yaptı, daha sonra TVNet'in kurucuları arasında yer aldı.

Yusuf Kaplan DİĞER VİDEOLARI