Yusuf Kaplan - Şehir Nedir? Kent Nereye Düşer?

1334 İzleme


Medeniyet Mefkûresi ve ŞehirMedeniyet kelimesi Medine’den(şehir) gelir. Medine hem cins hem de özel isimdir ve cins anlamıyla şehir, özel anlamıyla da göklerden bir karar olarak yeryüzüne indirilmiş mekândır.Medine, medeniyetin vücut bulduğu yerdir. Yani medeniyetten bahsetmek bir yerde şehirden bahsetmektir. Bu, nereye gidersek gidelim karşımıza çıkan bir gerçektir. Bugün kadim İran Medeniyetinden bahsediyorsanız Persepolis’i anlatmak zorundasınız. Ya da İndüs Medeniyeti diyorsanız aslında Mohenjo Daro’dan bahsediyorsunuz demektir. Aztek Medeniyetinin bahsi geçiyorsa bir yerde, orada anılan şehir Tenochtitlan’dır. Örnekler çoğaltılabilir. Kurtuba’da girer lafa İslam Medeniyetinin görücü şehri olarak, İskenderi’ye de Helen Medeniyetinin alamet-i farikası olarak.Bu etkinlikte konuklarımız, medeniyet fikrinin bazı yerlerde kent, bazı yerlerde ise şehir olarak vücut bulmasının arka planından hakikatler devşireceklerdir. Ve bugünün medeniyet algısıyla yarının hangi şehirlerine kapı aralayacağına dair analitik çözümlemelerde bulunacaklardır.Medeniyet mefkûresiyle şehir arasındaki organik etkileşimin satır aralarında buluşmaya herkes davetlidir.Tarih: 22 Ekim 2016 / CumartesiSaat: 11.00 - 14.00Yer: İstanbul Tasarım Merkezi Seminer SalonuModeratör: İsmail ErdoğanKonuk: Yusuf KaplanKonu: “Şehir nedir? Kent nereye düşer?”


1964 yılında Şarkışla'da doğdu.

İlk, orta ve lise öğrenimini Kayseri'de tamamladı. 1986 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Sahne ve Görüntü Sanatları Bölümü, Sinema-TV Ana Sanat Dalından mezun oldu. Üniversite öğreniminden sonra İngiltere'ye gitti. 1989 yılında M.E.B.'dan İngiltere'de "master+doktara" yapmak üzere burs kazandı.

1991 yılında East Angila Üniversitesi'nde "Story-Telling and Myth-Making Medium: Television" adlı master tezi hazırladı. 1992 yılının Nisan ayında Londra'da Londra Üniversitesi ve Middlesex Polytechnic'te Dr.Roy Armes'ın danışmanlığında doktara yaptı.

İlim ve Sanat, Yedi İklim, Kayıtlar, Kitap Dergisi, Girişim, İslam, Kadın ve Aile gibi dergilerle Zaman ve Milli Gazete gibi günlük gazetelerde çeşitli yazı, röportaj ve çevirileri yayımlandı.

Michel Foucault, Baudrillard, Milan Kundera, Umberto Eco ve John Berger gibi yazar ve düşünürlerden çeşitli çeviriler yaptı. Bir süre Yeni Şafak gazetesinin Genel Yayın Yönetmenliği'ni üstlendi. Ardından 3 yılUmran Dergisi'ni yönetti. Halen Bilgi Üniversitesi'nde öğretim üyeliği yapmakta ve Yeni Şafak Gazetesi'nde yazmakta. 25 Şubat 2006'ya kadar TV5 Genel yayın Koordinatörlüğü yaptı, daha sonra TVNet'in kurucuları arasında yer aldı.

Yusuf Kaplan DİĞER VİDEOLARI