Mustafa Öz - İlahiyat Vefa Dersleri

1.761 görüntüleme
03 Şubat 2020
Her ayın son cumartesi günü İlahiyat Fakültesi mezunlarını, hocaları ile buluşturan İlahiyat Vefa Dersleri'nde Ocak ayında Mustafa Öz konuk oldu.

Talebeleri ile buluşan Mustafa Öz, eski öğrencileri ile buluşmanın heyecanını taşıdığını ve talebelerini gördüğü için duyduğu mutluluğu ifade etti. Ensar Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Ali Karayılan'ın moderatörlüğünde gerçekleşen programda Mustafa Öz'ün hayatıyla ilgili merak edilen sorular kendisine yöneltildi.

İmam Hatip Okulu'nu okumak için, hiç bilmediğim 17 dersi birden verdim!

Mustafa Öz, sözlerine ailesi ile ilgili hatıratını anlatarak başladı. Öz, "Çok para kazanılıyor diye annem kaynakçı olmamı istiyordu, ben sanat okulunda en kolay bölüm marangozluktu, onu seçtim. İmam hatip okulu okumak için, hiç bilmediğim 17 dersi bir devrede verdim. Sonra da imam hatip okuluna talebe oldum. İslam Enstitüsü kazanınca Hayrettin Bey bize kefil oldu. Hayrettin Beyin üzerimizde çok emeği var. Gelir vaaz verirdi, bizde ondan çok etkilenirdik." dedi.

Sonrasında Mahir İz ile ilgili hatıralarını soran Karayılan'a Mustafa Öz şu yanıtı verdi: "Mahir İz gibi ikinci bir insan görmedim. Mahir Bey harcamayı sever, ikram etmeyi severdi. Maaşını alınca kırkta birini hemen verirdi. Yıldız Teknik'e derse giderdim, Mahir Hoca, yol masraflarını ödeyeceğim dedi. Kabul etmeyince 'sevabıma engel olmaya çalışıyorsun' deyip kızdı."

Enstitü daha samimi fakat fakülte resmiydi!

Öz, konuşmasını şöyle sonlandırdı: "Bizim zamanımızda İmam Hatip Okullarına isteyerek gidiliyordu. İmam Hatipli nesiller olarak kendimizi halaskarlar olarak görüyorduk."

Program, Mustafa Öz'e hediye takdimi ve talebeleri ile fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.