Uluslararası Öğrenci Akademisi Sanat İhtisas Atölyeleri - 2022

1.245 görüntüleme
17 Ocak 2023
İstanbul Tasarım Merkezi'nde 8 ay boyunca farklı coğrafyalardan birçok öğrencinin katılımı ile "Uluslararası Öğrenci Akademisi İhtisas Sanat Atölyeleri" başarıyla tamamlandı.

İstanbul'da lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimlerini sürdüren yabancı uyruklu öğrencilerin hem akademik çalışmalarına katkı sağlamak, hem de yaşadıkları kente, okul ve arkadaşlık ortamlarına adaptasyonlarını kolaylaştırmak, aynı zamanda sosyal ve kültürel donanımlarını güçlendirmek amacıyla düzenlenen proje kapsamında atölyeler, geziler ve çeşitli etkinlikler düzenlenmiştir. Atölyeler, hafta içi ve hafta sonu grupları olmak üzere farklı günlerde, online ve yüz yüze faaliyet gösteren 9 farklı alandan oluşmuştur.

Temel Seviye Fotoğraf, İleri Seviye Fotoğraf, Temel Seviye Kaligrafi, İleri Seviye Kaligrafi, Tezhip, Mimarlık, Temel Seviye Çocuk Kitabı Resimleme, İleri Seviye Çocuk Kitabı Resimleme, Temel Seviye Sulu Boya, Türkiye'yi Tanıyoruz, Genç Liderler ve Photoshop atölyeleri olmak üzere toplam 9 farklı alanda 17 atölyede 304 öğrenci farklı alanlarda eğitim almıştır. Atölyelerin sonunda devamlılık sağlayan 210 öğrenci sertifika almaya hak kazanmıştır.

Proje kapsamında eğitim alan öğrencilerimizin eserlerinin yer aldığı bir sergi düzenlenmiştir. 33 farklı ülkeden katılım sağlayan; Çocuk Kitabı Resimleme Atölyesi, Fotoğraf Atölyesi, Kaligrafi Atölyesi, Photoshop Atölyesi, Tezhip Atölyesi ve Sulu Boya Atölyesi'nde eğitim alan öğrencilerin 131 farklı sanat çalışması sergide yer almıştır.

Bolu, İznik, Edirne, Çanakkale, Yuvacık'a ve İstanbul içinde birçok tarihi mekan ve sergilere kültürel geziler düzenlenmiştir. Ayrıca proje kapsamında tanışma toplantıları, kahvaltı programları ve animasyon film gösterimi gerçekleştirilmiştir.