Şeyma Çınar ile Tezhip Tasarım Atölyesi

707 görüntüleme
22 Şubat 2019
Osmanlı döneminde Bursa, Edirne ve İstanbul'da bir okul şeklinde tam kadro çalışan nakkaşhaneler vardı, özellikle Fatih Sultan Mehmet döneminde Fatih dönemi diye bilinen üslubun zengin çeşitlerinin tezhiplendiği görülmektedir.

Klasik Osmanlı Tezhibi Kanuni Sultan Süleyman döneminde tasarım ve renk çeşitliliği ile zirveye ulaşmıştır. 1520-1566 Fatih dönemindeki renkler kullanılmıştır, çizgiler daha zarif ve kompozisyonlar daha zengindir.

II. Ahmet döneminde klasik tezhipten uzaklaşıp batı sanatının etkisi ile Barok Rokoko tarzlarında eserlerin yapıldığı görülmektedir.

Tezhip Sanatı günümüzde yazı olmadan panolarda kullanıldığı gibi çoğunlukla Hilye-i Şerifler, Esma-ül Hüsna, Kelime-i Tevhid, Besmele ve birçok yazıların kenar süslemesinde de uygulanmaktadır.

Atölyenin Amacı:
Tezhip 'in tarihi sürecinde her dönemde farklı ekol ve üsluplar kullanılmıştır. Bunlar kuşkusuz kendi dönemlerinin zevk ve sanat anlayışını yansıtmış ve tezhibin gelişimine katkı sağlamıştır.

Tezhip Tasarım Atölyemizde klasik tezhipte kullanılan yaprak çiçek, rumi motifleri ile stilize edilmiş natüralist çiçek çeşitlerini bir araya getirip, güncel farklı yeni tasarımlar kurgulayan ve bu tasarımlar ile farklı boyama teknikleri kullanarak, özgün yenilikçi eserler üretebilen bireyler yetiştirmek atölyemizin amacıdır.

Bu bağlamda Tezhip Sanatı'nın tarihi yolculuğunda geçmişten beslenerek yeni tasarımların oluşmasını sağlamak ve gelecek nesillere bu çalışmaları aktarmaya vesile olmak istiyoruz.

Atölye İçeriği:
Yaprak Çiçek Çizimleri

Tahrir Çalışması

Desen Tasarım

Natüralist Çiçek Çizimi

Rumi Bulut Çizimleri

Boyama Teknikleri

Stilize Edilen Çiçeklerin Kompozisyonda Kullanılması