Cami Mimarisi - Nereden Nereye?

1.221 görüntüleme
16 Mart 2018
Camiler İslam medeniyetinin merkezi konumundadır. İbadethane kimliğiyle sınırlanması mümkün olmayan camiler, gündelik meşgalelerden siyasete hayatın bütün alanlarını kuşatan ve bu alanlarda belirleyici olan bir merkezdir.

Bu merkezin işlev açısından önemi ne kadar değerliyse biçimi de o kadar değerlidir. Çünkü camiler etrafını da şekillendirerek yerleşim alanlarına kimlik kazandırır. Medine başta olmak üzere İslam'ın kutsal dokunuşuna müşerref olmuş şehirler, ana karakterini merkezlerinde yer alan camilerden almışlardır. Etkisi bu derece güçlü olan bir yapının mimari özellikleri ve tezyinatını hayati özelliktedir.

Biz bu programda, hayati öneme sahip "Cami mimarisi" meselesini masaya yatırarak hikayenin seyrine bakmak ve bugünün camisi nasıl olmalı sorusuna aranacak cevaptan geleceğin camilerine bir projeksiyon sunmak istiyoruz.

Cami Mimarisi Paneli, iki oturumdan oluşacaktır. İlk oturumda panelistler kendi uzmanlık/çalışma alanlarından oluşan sunumlarıyla cami tartışmalarının ülkemizde ve İslam alemindeki güncel başlıklarını dile getirecekler. İkinci oturumda ise, söz konusu sunumlarda kurulmaya çalışılan temel üzerine güncel sorunlar moderatör koordinasyonunda tartışılacaktır.

Cami mimarisinin güncel mimarlık tartışmaları ve kültür-anlam dünyamızdaki yeri hakkında bir fikir alışverişinin de amaçlandığı etkinliğimize bekleriz.

Konuklar:
Nil Aynalı - Cami Mimarisinde Güncel Yaklaşımlar (Projeler)

Celaleddin Çelik - Cami Mimarisinde Güncel Yaklaşımlar (Projeler - Kültürel Durumlar)

Alidost Ertuğrul - İslam Dünyasında Cami Mekânı Biçimlenişleri

Moderatör: İsmail Erdoğan

Tarih: 24 Şubat 2018 Cumartesi

Saat: 16.00 - 19.00