Hayata Mim'ik Dokunuş Projesi

810 görüntüleme
03 Ocak 2018
Hayata Mim'ik Dokunuş Projesi

Ensar Vakfı öncülüğündeki Proje Atölye Grubu öğrencileri tarafından hazırlanan ve GENÇDES programının desteklediği ''Hayata Mim'ik Dokunuş'' projesi, işitme engelli çocuklarla Suriyeli çocukları bir araya getirdi. Vakfın genel merkezinde, ''Bu sahnede engel yok'' sloganıyla gerçekleştirilen proje kapsamında, işitme engelli çocuklar Suriyeli çocuklara, 4 arkadaşın bir günlük yaşamını konu edinen pandomim tiyatro gösterisi sundu. 35 dakikalık tiyatroyu seyreden Suriyeli çocukların yüzü güldü.

Ensar Vakfı Genel Müdürü Hüseyin Kader, burada yaptığı konuşmada, gençlerin potansiyellerini ortaya çıkarmak ve toplumsal hayata etki etmelerini sağlamak için Proje Atölye Grubu'nu kurduklarını söyledi. 4 yıldır her dönem 30 genci proje yazmaları ve uygulamaları için teşvik ettiklerini ve eğitim verdiklerini dile getiren Kader, ''Hayata Mim'ik Dokunuş" projesi de atölye grubumuzun eseridir. Bu projede işitme engelli 4 çocuğumuz gerekli eğitimleri alarak pandomim gösterisi hazırlamış ve mülteci çocuklarımıza sahnelemektedirler.'' diye konuştu.

Proje Koordinatörü Melek Ebrar Akpınar, Proje Atölye Grubu'nda bir araya geldiği iki arkadaşıyla bu fikrini oluşturduklarını ve hayata geçirdiklerini anlattı. Akpınar, işitme engelli çocukların Suriyeli çocuklar için pandomim gösterisi sergileyeceğini belirterek, ''İki dezavantajlı grubu avantaja çevirmeyi hedefledik. Bir önceki gösteride 250 Suriyeli çocuğa ulaştık. Bu son gösterimizle de yaklaşık 500 çocuğa ulaşmış olacağız. Kulaklarımız duymasa da olur, kalp gözümüz açık olsun.'' ifadelerini kullandı.

Tiyatronun ardından Kader, pandomim gösterisini sunan işitme engelli çocuklara hediye takdim etti. Daha sonra Suriyeli çocuklara şeker ve kek ikram edildi.